Skip to content

Keratin Bakım Ürünleri

Saçımızın temel ana maddesi, kopmaya ve aşınmaya dayanıklı keratin adı verilen bir proteindir. Saça uygulanan boya, fön, düzleştirme, maşa gibi işlemler sonrasında zaman içinde saçımızın temel keratin dokusunda (korteks) ve saçı koruyan dış kapaklarda (kutikil) fiziksel ve kimyasal aşınmalar oluşur. Bunun sonucunda, saç nemini tutamaz hale gelir, kurur, esnekliğini kaybeder ve şekil almakta zorlanır. Saçımızın sürekli kabaran, elektriklenen bir görüntü alması, fönsüz şekil almaz hale gelmesi ve hatta kolay kırılması saçın temel zincirsi yapısında ve keratin dokusundaki yıpranmadan dolayıdır. Saç kalitemiz ve parlaklığımız saçımızdaki keratin ve nem yeterliliği ile doğru orantılıdır.
Yıpranmış, parlaklığını yitirmiş saçlarda keratin bakımı saça geçici bir süre için bir yapılanma ve parlaklık getirmektedir.

Bu tip bakımların profesyonel bir şekilde uygulanmasının büyük önemi bulunmaktadır. Ancak keratin bakımı, özellikle boya gibi kimyasal işlemlerle aşırı yıpranmış, kırılgan yapıya sahip saçlarda yüksek ısı ile sabitlenerek uygulanması saçın kopması ve kırılması gibi olumsuz etkiler de yaratabilmektedir.

KERATİN BAKIMI AVANTAJLARI:
Saçın dış kapaklarını yapıştırıp sabitlediği için saçın ışığı daha iyi yansıtması ile daha parlak görünmesini sağlamaktadır.
Elektriklenen, kabaran, kolay şekil almayan saçlarda düzleştirici bir ekti göstermektedir.
Uygulama sonrası saçlar parlak ve yumuşak olmaktadır.
Ev tipi şampuan bakım kremi şeklindeki keratin bakımı günlük bir etki sağlarken, kuaför salonlarında ısı ile uygulanan keratin bakımı 3-4 aylık kalıcı etki gösterebilmektedir.
Her gün fön çekmek zorunda olan kişileri bu zahmetten kurtarmaktadır.

KERATİN BAKIMI DEZAVANTAJLARI:
Saçta aynı parlak ve düz görüntü için, uygulamanın yenilenmesi gerekmektedir. Ancak yenilemenin sık tekrarlanması durumunda saçta hasarlanma riski yüksektir.
Keratin bakımı kıvırcık saçları düzleştirme işlemi değildir.
Saçta geçici parlaklık sağlayan bu işlem, özellikle açık renkleri tercih eden ve sık boya yaptıran kişilerde aşırı kuruma etkisi yaratabilmektedir.
Ürünlerin büyük bir kısmında “formaldehid” adında keskin kokusu olan, alerjik ve kanserojen etkisi ile bilinen güçlü bir kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasalın uzun süre solunması sağlıklı değildir. Bu nedenle profesyonel bir kuaförde iyi havalandırılmış mekânlarda uygulanması önemlidir.
Tüm bu yan etkilerine rağmen verdiği hızlı ve başarılı sonuçlar itibariyle bugün Hollywood yıldızlarının da tercih ettiği bir yöntemdir. Ancak geçen sene Jennifer Aniston’ın güzel sarı saçlarını keratin bakımı uygulaması sonrası kestirmek zorunda kaldığını, bu işlemin her zaman başarılı sonuçlar vermediğini de hatırlatmak gerekir.

YENİ BLOGLAR